Topologia magistrali charakteryzuje sie tym, ze wszystkie urzadzenia podlacza sie do wspolnego medium transmisyjnego. Powszechnie stosowanym w tej topologii medium transmisyjnym byl kabel koncentryczny. Jedna z wad tej topologii, byla niewielka przepustowosc (maksymalnie do 10 Mb/s). Topologia ta stosowana była do budowy lokalnych sieci komputerowych. Celowo używam tutaj słowa "była", ponieważ nie jest już powszechnie stosowana. Poza niską przepustowością, charakteryzowała ją również duża podatność na awarię sieci. W momencie przerwania kabla koncentrycznego cała sieć przestawała działać. Niewątpliwą zaletą w zastosowaniu tej topologii był niewielki koszt jej wdrożenia, ponieważ nie trzeba było stosować setek metrów kabla ani żadnych urządzeń pośredniczących.
W topologii pierscienia kazde urzadzenie podlaczone jest z dwoma sasiadami, tworzac zamkniety krag. Podobnie jak w przypadku topologii magistrali, przy budowie nie stosuje sie duzej ilosci okablowania oraz dodatkowych urzadzen. Ponadto mozna wykorzystac rozne media transmisyjne, poczawszy od kabla koncentrycznego, po skretke miedziana, az do kabli swiatlowodowych. Wada tego rodzaju topologii jest fakt, iz przerwanie medium lub awaria jednego z komputerow powoduje przerwe w dzialaniu calej sieci. Aby temu zapobiec stosuje sie tzw. podwojny pierscien, czyli podwaja sie liczbe polaczen pomiedzy urzadzeniami. Wowczas taka topologie nazywa sie topologia podwojnego pierscienia.
W topologii gwiazdy urzadzenia podlaczone sa do centralnego punktu, stanowiacego punkt dostepu do sieci. Dawniej punkt ten stanowily koncentratory (ang. hub), obecnie natomiast stosuje sie przelaczniki (ang. switch). W lokalnych sieciach jest to najczesciej spotykana topologia, poniewaz jest prosta w zaprojektowaniu, budowie oraz rozbudowie, odporna na awarie i latwo zarzadzalna. Dodatkowym plusem jest fakt, iz mozna przy jej budowie wykorzystac rozne media transmisyjne, takie jak miedziana skretka, kabel swiatlowodowy czy fale radiowe (WLAN). Istotna wade stanowic moze natomiast koszt budowy, poniewaz wymagane jest zastosowanie dodatkowych urzadzen (switchy) oraz wiele metrow okablowania.
Zwana jest takze topologia oczkowa (ang. Mesh). Jest najbardziej odporna na uszkodzenia sposrod wszystkich topologii. Typy sieci opartych na topologii siatki: pelna siatka (ang. Full Mesh)- kazdy wezel sieci ma fizyczne, albo wirtualne polaczenie z kazdym innym wezlem, czesciowa siatka (ang. Partial Mesh)- niektore wezly sieci tworza pelna siatke z innymi wezlami podlaczonymi tylko do jednego lub dwoch innych wezlow. Jest mniej kosztowna. Siec zbudowana w topologii pelnej siatki jest praktycznie niezawodna, dzieki zapasowym laczom. Budowa takiej sieci jest bardzo kosztowna, dlatego tez w sieciach lokalnych nie jest ona zbyt powszechna. Jej wysoka niezawodnosc sprawila jednak, iz sieci takie znalazly zastosowanie w miejscach, gdzie nie moze byc mowy o zadnych awariach, jak na przyklad w instytucjach wojskowych, czy elektrowniach atomowych. Wieksze wykorzystanie topologii siatki stosuje sie w sieciach rozleglych WAN, gdzie wymagana jest bardzo wysoka niezawodnosc sieci
Zwana jest rowniez topologia drzewa. Utworzona z wielu magistrali liniowych polaczonych lancuchowo. Na poczatku jedna magistrale liniowa dolacza sie do huba lub switcha i dzieli sie ja na kilka magistral.
Topologia gwiazdy rozszerzonej oparta jest na topologii gwiazdy. Kazde z urzadzen koncowych dziala jako urzadzenie centralne dla wlasnej topologii gwiazdy. Pojedyncze gwiazdy polaczone sa przy uzyciu koncentratorow lub przelacznikow. Topologia gwiazdy rozszerzonej stosowana jest glownie w przypadku rozbudowanych sieci lokalnych, w technologii Ethernet i Fast Ethernet.